Мистецтво звукотерапії: історія, музичні інструменти та їх властивості

Мистецтво звукотерапії: історія, музичні інструменти та їх властивості

Модне сьогодні слово « звукотерапія » насправді має коріння в далекому минулому. Здавна люди знали про цілющу дію звуку на організм людини. Природний вокал, стародавні дзвони, тибетські чаші, що співають, цілющі аюрведичні звуки – все це і багато іншого існує вже не одне століття. Раніше люди, живучи у природному середовищі, глибоко розуміли роботу свого організму, спираючись на спостереження та експерименти. Сьогодні ж людина використовувала науку та технології, щоб вивчити та довести ефективність тих чи інших методів.

У сучасній практиці звуковій терапії дали друге дихання, зараз її застосовують для покращення здоров’я, вирівнювання психологічного стану та зняття стресу. Особливо цікаво розібратися в роботі різних методик і інструментів, зрозуміти, звідки зростає коріння терапії звуком.

Стародавні аюрведичні тексти

У стародавніх індійських текстах Рігвери зустрічається інформація про звук, як невід’ємну частину системи здоров’я по аюрведі, яка спрямована на гармонізацію енергій у людині.

Яскравий приклад – відомий усім звук «Ом» , який застосовують у різних медитаціях та молитвах. Він налаштовує внутрішні частоти людини стан умиротворення, гармонії, зв’язку з вищим.

У йозі такі звуки називаються мантрами, вони запускають внутрішній резонанс, наближають людину до стану просвітлення та зцілюють.

Стародавні аюрведичні тексти

Слов’янський народний спів

Подібний метод використовували і давні слов’яни, які завжди відрізнялися особливим сакральним відношенням до звуку та співу. Звідси з’явився «автентичний» спів, який зараз став популярним. Він створює особливі вібрації, які резонують в інших людей та зцілюють самого співака.

Саме звідси зародився метод вокалотерапії.

Кожна нота, кожен звук мають свою частоту і входять до резонансу з різними органами людини, також допомагають вирівняти емоційне тло. Доведено, що при розмові чи співі лише 20% звуку, що видається людиною, виходять на поверхню. Інші 80% залишаються в тілі, поглинаються внутрішніми органами та виробляють вібрації.

У методі вокалотерапії використовується співання окремих звуків, щоб впливати на різні внутрішні органи, або спеціальний спів, який звільняє від внутрішніх затискань, робить голос більш впевненим, допомагає позбутися емоційних блоків та обмежень, покращити самопочуття та настрій.

Слов'янський народний спів

Невелика інформація про вплив різних звуків:

« А » – підвищує імунітет;

« Е » – піднімає настрій, покращує роботу ендокринної системи;

” І ” – знімає головний біль, нежить, підвищує концентрацію;

« И » – покращує функції дихання.

Це лише мала частина того, що може запропонувати ефективний метод вокалотерапії.

Тибетські співаючі чаші, гонги та тингша

Тибетські чаші, що співають, мають різний розмір і частоту, таким чином працюючи на різних рівнях. Що нижче вібрація, то глибше проникає звук. Зародився метод звукотерапії зцілюючими чашами Тибету більше 1000 років тому. Унікальність чаш полягає в тому, що вони виготовляються зі сплаву 7 металів: свинець, срібло, мідь, ртуть, олово, залізо .

Сьогодні в Німеччині лікування співаючими чашами Тибету є офіційним розділом медицини.

Чашки, що співають, знімають м’язові затискачі, допомагають болю вийти з тіла, ввести свідомість у ресурсний стан.

Тибетські чаші, що співають,

Гонг – це інструмент із сильною вібрацією дуже низької частоти. Його звук проникає глибоко в тіло, резонуючи і спрямовуючи роботу нейронів у найболючіші або затиснуті ділянки, таким чином миттєво розчиняючи напругу. Звукові ванни гонгом підходять всім без винятку, але вкрай необхідні людям з депресією, апатією та вегето-судинною дистонією.

тібетський гонг

Цимбали тингша – це стародавні дзвіночки Тибету, яким вже також близько 1000 років. Вони є невід’ємною частиною культури та ритуалів Тибету. Мають дуже високу частоту і здатні людину моментально ввести в стан неспання та високої концентрації. Допомагають зняти напругу від шуму фону.

Цимбали тингша

Плоскі дзвони

Плоский дзвін – це унікальний інструмент, створений у 1991 році. Він відрізняється точністю акустичного звучання, відсутністю призвуків та аберацій. Це дозволяє його ідеально налаштовувати на цілющі для людини хвилі. За рахунок своєї структури один плоский дзвін може дорівнювати за звучанням класичному дзвону вагою в кілька тонн.

Цей інструмент піддається дуже тонкому настроюванню, що дозволяє досягати точного цілющого звуку, який резонує з організмом людини. Також плоский дзвін здатний справляти ефект тризвуччя – коли пластина починає звучати одночасно трьома тонами.

Плоскі дзвони

Сильне і точне звучання проникає всередину всього організму за рахунок взаємодії з рідкими та м’якими тканинами, зачіпаючи кожну клітину та нейронта вирівнюючи їх частоту.

Також звук плоских дзвонів відрізняється особливою красою і працює за рахунок цього на психоемоційному рівні людини.

Плоскі дзвони застосовують в білотерапії – немедикаментозному методі корекції здоров’я, заснованому на вплив звуків і вібрацій, що походять від біл (плоських дзвонів).

Вплив музики на людину

Ритм та мелодія мають позитивний вплив на емоційний стан людини. Вперше це відкрив швейцарський педагог та композитор Еміль Жак-Далькроз, пізніше підтвердили багато вчених.

Вплив музики на людину

У цьому методі важливо враховувати особисті смакові уподобання в музиці, тому для вчених він виявився найскладнішим у дослідженнях. Однак деякі закономірності все ж таки вдалося виявити:

  • звук скрипки допомагає пережити сум, душевну травму, нудьгу;
  • флейта нормалізує серцевий ритм, дихання, усуває дратівливість;
  • струнні допомагають нормалізувати тиск та роботу серця;
  • звуки саксофона підвищують лібідо;
  • акордеон благотворно впливає на опорно- руховий апарат.

У цьому методі важливо вибирати композиції до душі, щоб мелодія не викликала роздратування. Сюди можна віднести звуки природи: шум води, лісу, спів птахів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *